Wtorek, 2018-11-20

Imieniny: Anatola, Edyty

Nasu uczniowie

Czy obecnie, gdy większość z nas ma coraz mniej wolnego czasu i z trudem znajduje wolne chwile dla siebie, jesteśmy gotowi poświęcać je innym? Uczniowie I LO im. K. Miarki w Mikołowie regularnie angażują się w różnych instytucjach jako wolontariusze i organizują akcje charytatywne, wykazując wzorową postawę obywatelską. W ostatnim semestrze I Liceum Ogólnokształcące brało również udział w akcji „WARTO BYĆ DOBRYM” organizowanej przez Stowarzyszenie Rodziców „Przyjazna Szkoła” z Mysłowic. Konkurs promujący dobro i popularyzujący ideę  wolontariatu wśród młodzieży trwał kilka miesięcy, w czasie których zgłoszeni uczestnicy realizowali zaplanowane przez siebie dobre uczynki na rzecz innych rówieśników, osób starszych, zwierząt, społeczności czy środowiska.

W czerwcu z trzech finalistek wylosowano laureatkę, która podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego otrzymała rower marki Kross ufundowany przez Organizatora. Laureatka konkursu, Karina Mądrzejewska z klasy II d (na zdjęciu w środku) prowadziła między innymi zajęcia jako wolontariusz z niepełnosprawnymi dziećmi w Wyrach, przygotowywała je do Olimpiady MATP, I Lokalnego Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych; pomagała systematycznie młodszym i rówieśnikom w nauce; pomagała osobom starszym.

„Akcja WARTO BYĆ DOBRYM propaguje szerzenie dobrych uczynków, co jest niezwykle szlachetne. Dzięki niej można nauczyć się pokory i docenić drugiego człowieka. Czynienie dobra może dawać radość i satysfakcję. Myślę, że nie ma nic wspanialszego jak świadomość, że to właśnie dzięki mnie ktoś inny jest zdrowy czy też szczęśliwy. Dzięki takiej akcji uczymy się otwartości i kreatywności, pokazuje ona przede wszystkim, że bycie dobrym nie jest oznaką słabości, a powinno być źródłem dumy, bo wymaga cierpliwości i niezwykłej wytrwałości. Dzięki takiej kampanii pokazujemy, że jesteśmy wartościowymi ludźmi. A watro przy tym pamiętać, że dobro powraca i na pewno nie zostanie nam zapomniane" mówi na temat akcji Karina.

Niektórym może wydawać się może dziwne, że dziś ludzkie dobro wyróżnia się specjalnymi nagrodami ale chyba każdy bodziec jest dobry do pomagania innym, a jak przyznali wszyscy uczestnicy akcji „my angażowalibyśmy się w to co robimy bez względu na specjalne akcje społeczne. Dla nas ważna jest pomoc sama w sobie”.