Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży

Co roku, w ramach wymiany młodzieży, gościmy u siebie uczniów z Städtisches Gymnasium w Bad Segebergu i sami udajemy się w prawie 1000 kilometrową podróż, by poznać „Leute und Sitten”16-tysięcznego uzdrowiska położonego w północnych Niemczech, w Landzie Szlezwik – Holsztyn, znanego m.in. z nietoperzy i festiwalu Karola May’a.

Wszystko zaczęło się w 1999, kiedy to dyrektorzy obu szkół nawiązali współpracę i podpisali porozumienie, którego głównym celem jest „wymiana doświadczeń, poszerzanie wiedzy teoretyczno-praktycznej, osiągnięć sportowych, pogłębianie znajomości języka..”.
Ta Polsko - niemiecka przygoda trwa nieprzerwanie do dziś i cieszy się niemałym zainteresowaniem – odwiedziło nas ponad 200 uczniów z Niemiec i tyleż samo uczniów naszego liceum wyjechało na tygodniowy pobyt do Bad Segeberg. Najczęściej zwiedzamy Hamburg, Lubekę i oczywiście Bad Segeberg; nie brakuje wycieczek nad morze północne lub Bałtyk. Nasi goście odwiedzają m. in. Kraków, Wrocław, Oświęcim, Tarnowskie Góry; organizujemy dla nich również wędrówki po Beskidach oraz zwiedzanie kopalni. Ten wspaniały projekt możliwy jest dzięki wsparciu organizacji PNWM (Polsko Niemiecka Wymiana Młodzieży), Dyrekcji Szkoły, Rady Rodziców, rodziców uczestników oraz ogromnemu zaangażowaniu prowadzących projekt po obu stronach wymiany.

Przez tydzień obserwujemy i uczestniczymy niemal „od kuchni” w życiu naszych sąsiadów razem pracujemy, rozmawiamy, zwiedzamy, uczymy się, zbieramy doświadczenia; jest również czas na wspólne rozgrywki sportowe, zabawę, taniec, gotowanie i grillowanie. Ten spędzony razem czas to również okazja, by przełamać bariery językowe, stereotypy i uprzedzenia, ale przede wszystkim to czas spotkań międzykulturowych i międzyludzkich, owocujących wieloma przyjaźniami trwającymi do dnia dzisiejszego.