Forum samorządów

ŻYCIE NIE TYLKO PO TO JEST BY BRAĆ…. Tak śpiewali wspólnie uczestnicy Forum Samorządów Uczniowskich w I LO w Mikołowie .

4 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Mikołowie odbyło się Powiatowe Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych.

Forum, podczas którego uczniowie rozmawiali o działalności młodzieży, poczuciu samorządności oraz potrzebie wspólnego działania, spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony młodzieży naszego powiatu, jak i ich opiekunów.

W tej drugiej już edycji Forum tematem, w związku z faktem, iż rok 2011 jest Rokiem Wolontariatu, był wolontariat. Przedsięwzięcie miało na celu zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu, przedstawienie możliwości niesienia pomocy jako wolontariusz, wymianę doświadczeń młodzieży w tym obszarze oraz kształtowanie postaw obywatelskich młodych ludzi. Na wykładzie Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej  „europe direct Katowice” można było między innymi dowiedzieć się, na jakich prawnych zasadach pracuje wolontariusz i w jak wielu dziedzinach życia można angażować się społecznie.

W części warsztatowej zastanawialiśmy się nad ideałem postawy wolontariusza oraz jego kodeksem etycznym. Duże wrażenie zrobił na młodzieży Artur Szczęsny, były przewodniczący I LO w Mikołowie, który jest doskonałym przykładem na to, że wolontariat przynosi wiele korzyści również samemu wolontariuszowi i że w ramach wolontariatu można rozwijać swoje pasje. A ponadto działalność w ramach wolontariatu może przerodzić się w stałe zatrudnienie. Uczniowie szkół zastanawiali się nad tym, jak możemy pomóc naszym społecznościom lokalnym na terenie powiatu mikołowskiego. Pomysłów było wiele: od pomagania sobie nawzajem w nauce, poprzez uczenie dorosłych obsługi nowoczesnych urządzeń elektronicznych, po inne akcje o charakterze charytatywnym.

Punktem kulminacyjnym była jednak niezwykle interesująca prelekcja pani Aleksandry Rezunow, wieloletniej wolontariuszki i członkini Zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej z Warszawy, która opowiadała o konieczności mądrego pomagania i o pomaganiu na wielką skalę i na różnych kontynentach.  Pani Rezunow, odznaczona niedawno przez Prezydenta Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, zachęcała młodych do podejmowania się niesienia pomocy potrzebującym na całym świecie, od najdalszych zakątków Afryki, po ludzi mieszkających w naszym sąsiedztwie.

Forum Samorządów Uczniowskich jest dowodem na to, że razem możemy naprawdę więcej. Spotkanie to pozwoliło młodym realnie ocenić ich możliwości działania, ukazało przykłady ludzi otwartych i wartościowych. Okazuje się, że w czasach, gdy wszyscy nieustannie za czymś pędzimy, najważniejsze i tak pozostaje spotkanie z człowiekiem, pomoc i rozwijanie ludzkiej wrażliwości na świat.

Karolina Marczyk, I LO w Mikołowie

FOTKI: PATRZ ALBUM