Poniedziałek, 2018-11-19

Imieniny: Elżbiety, Faustyny

Zjazd forum młodzieży

Grupa licealistów z mikołowskiej "Miarki" postanowiła stanąć oko w oko z nienzanymi obyczajami oraz tradycjami i przeżyć szok kulturowy. W tym celu w czasie ferii zimowych pojechali  na zjazd Europejskiego Forum Młodzieży, który odbył się w dniach 5-11 lutego w Długopolu Zdroju.

Młodzi ciekawi świata uczniowie zagłębiali wiedzę na temat innych kultur.  "Wyjazd był niesamowity! Miałam okazję spotkać nowych ludzi oraz zagranicznych wolontariuszy, którzy okazali się wspaniałymi i wartościowymi osobami. W swoich prezentacjach przybliżyli nam własne kraje, ich tradycje, tańce, a "na boku" wyczerpująco odpowiadali na nasze pytania" - mówi jedna z uczestniczek wyjazdu. Warto wspomnieć, że uczniowie poznali wolontariuszy z całego świata, między innymi z Meksyku, Argentyny, Turcji, Nepalu, Wietnamu, Indonezji a także obywateli państw europejskich tj. Austria czy Łotwa.

Ponadto, większość zajęć była prowadzona w języku angielskim, co dało możliwość sprawdzenia, a także podszkolenia swoich umiejętności językowych. Każdy dzień zaczynał się od ruchowej rozgrzewki, tzw. energizer’a, co oznaczało wspólny taniec, zumbę czy inną grę. "Zajęcia odbywały się od rana do wieczora, tak więc nie mogliśmy się nudzić. Mieliśmy dużo okazji aby pracować w grupach, co bardzo nas zintegrowało z innymi uczestnikami EuroWeek-u. Co więcej, zostaliśmy przeszkoleni w zakresie pisania listu motywacyjnego i CV, prowadzenia konferencji prasowej oraz przybliżono nam szczegóły dotyczące Unii Europejskiej i jej programów stypendialnych. Dodatkowo przeprowadziliśmy Debatę Oxfordzką, która wywołała bardzo zawziętą konwersację."

Uczestniczy szkolenia dowiedzieli się jak i dlaczego warto być wolontariuszem. Każdy dzień szkolenia kończył się wspólną zabawą i długimi międzynarodowymi rozmowami do późna…

Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich nabyte zdolności.  "Tydzień tam spędzony był niecodziennym doświadczeniem. Gorąco polecam wszystkim chętnym, ale dodam, że jest to wyjazd dla osób zainteresowanych poruszanymi tam tematami."- ostrzega licealistka a inna dodaje: " Bardzo chciałabym mieć możliwość wzięcia jeszcze raz udziału w tak wspaniałej przygodzie jaką jest EuroWeek, mam też nadzieję, utrzymam nawiązane tam kontakty."

Tydzień spędzony w małym Długopolu Zdroju był wielokulturowym spotkaniem młodzieży z najdalszych zakątków świata i dał wszystkim uczestnikom możliwość nie tylko dobrej zabawy czy poszerzenia horyzontów ale też nabrania pewności siebie.

Link do prezentacji o euroweek: http://youtu.be/VamoIvhuc4w

Oliwia K. , 1f.